עברנו לאתר חדש: www.mfink.co.il
או חפשו אותנו בגוגל: מ.פינק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

סוגי מטפים

 
למען הסר ספק
אחד מאמצעי כיבוי האש הנפוצים והמוכרים ביותר, במיוחד עבור טיפול בדליקה בשלביה המוקדמים ביותר, הינו מטפי כיבוי. על אף שהם דומים זה לזה, הרי שקיים מגוון רחב של מטפים בשוק, הנבדלים אחד מרעהו בגודלם (ממטף קטן וידני לרכב ועד לכאלו נייחים השוקלים 15 קילו ויותר) ובעיקר בחומר המילוי שבתוכם.
 
מטפים מ.פינק
 
חברת מ.פינק מגישה: מורה נבוכים לסוגי מטפים
 
לא כל השריפות חד הן, ומכאן גם השיטות לכיבוין שונות: שריפה רגילה בבית אינה זהה לשריפה בחדר מחשבים מלא בציוד חשמלי, או לדליקת גז. שימוש בחומר הלא נכון על האש יכול לגרום לאפקט הפוך, של חיזוקה, ולסכן עוד יותר את הנמצאים במקום.
 
אלו הם סוגי המטפים העיקריים המצויים בשוק, על פי חומר דיכוי הבעירה שהם מכילים:
 
מטפי קצף/מים
 
מבין מטפי כיבוי האש לסוגיהם השונים, אלו הם השכיחים ביותר, מכיוון שהם נועדו לכיבוי דליקות שגרתיות של מוצקים ונוזלים. זהו הסוג המומלץ עבור שימוש ביתי, ואפשר גם למצוא אותם במגוון מוסדות, בתי עסק, תחנות דלק ועוד, גם בשל העובדה שהחומר בתוכם אינו רעיל והיותם נוחים לשימוש.
חשוב מאוד לשים לב לכך שמטפים אלו הינם מסוכנים לשימוש במקרים של דלקות חשמל, מכיוון שהמים עלולים ליצור קצר, ואילו הקצף הינו בעל מוליכות חשמלית העלולה לגרום לנזק חמור יותר. כמו באותו מקרה של בית מלאכה לייצור פסנתרים ובו ארע קצר חשמלי.
 
מטפי אבקה
 
מטפים לכיבוי שריפות נוזלים כגון שמנים, צבע, מוצרי דלק ועוד. ישנם גם כאלו הממולאים באבקה מיוחדת (דוגמת סודיום כלוריד), ההופכת אותם לאמצעי כיבוי ייעודי עבור שריפות מתכות קלות בלבד (מגנזיום, אלומיניום וכו'). 
 
מטפי Co2 (פחמן דו חמצני)
 
פריטים אלו ממולאים גז דחוס או מעובה מסוג פחמן דו חמצני, ומתאימים הן לכיבוי שריפות נוזלים, והן לכיבוי שריפות חשמל וגזים (אך לא לשריפות מתכות קלות, שבהן השימוש במטפים אלו מסוכן). השימוש בהם נוח, והם יעילים מאוד במקומות סגורים וכן על לוחות ומתקני חשמל.
 
מטפי גז
 
פרט למטפים הממולאים בגז על בסיס פחמן דו חמצני, ישנם סוגים נוספים העושים שימוש בגזים מסוגים אחרים – בעבר היה זה ההלון, אך מטעמי איכות הסביבה הוא החולף לגזים דוגמת הלוטרון ו-FM-200. מטפים אלו מתאימים לשימוש עבור שריפות נוזלים, חשמל וגזים.
 
לפני שקונים – מתייעצים עם המומחים!
 
מכיוון שכל סוג מטף מתאים לצרכים אחרים ועשוי לעתים להוות סכנה במקרה של כיבוי שריפה מהסוג הלא מתאים, לפני רכישת מוצרים אלו כדאי לקבל ייעוץ מקצועי ממומחה לכיבוי אש. כמו כן, חשוב לזכור לשים לב לתאריך התפוגה שעל המטף, לתחזוקתו הנאותה ולבדיקות תקינות מפעם לפעם.
 
למידע נוסף ולייעוץ בנושא זה, חברת מ.פינק עומדת לשירותכם!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מ.פינק בע"מ | כתובת: אלטלף 19, יהוד | טל': 6320033 - 03 | פקס: 5334660 - 03 | דוא"ל: info@m-fink.com
 
+1