עברנו לאתר חדש: www.mfink.co.il
או חפשו אותנו בגוגל: מ.פינק
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אש - קווים לדמותה

 
 
אש – תעודת זהות. מהי, תפקידה בעולם, ואיך נראות להבות על גבי כוכבים אחרים בחלל?
 
האש היא חלק בלתי נפרד מהתרבות העולמית ומחיי המין האנושי. ההבנה כיצד לשלוט בה, להצית אותה ולהשתמש בה היתה מהרגעים המכריעים ביותר בהתפתחותם האבולוציונית של בני האנוש. היא מככבת בתרבות, במיתוסים ובדימויים לרוב, ואף בדת – הסנה הבוער, למשל, אש התמיד בבית המקדש או אפילו הדלקת נרות החנוכיה בחנוכה. בל"ג בעומר היא עומדת בלב החגיגות, במדורות הבוערות בכל רחבי הארץ. ביוון העתיקה האמינו שהאש היא אחד מארבעת היסודות שכל חומר בנוי מהם, לצד האוויר, האדמה והמים, והיא חוזרת כיסוד אחד מבין ארבעה ולעתים שלושה גם בתרבויות אחרות ובתקופות שונות.
 
 
 
אש - פלא עצום
 
 
 
האדם תמיד היה מרותק מכוחה, כמו גם מהדואליות הרבה שלה – היכולת לבנות, לשפר, לצעוד לעבר קדמה, אם בשימוש בלהבה לחישול מתכת, לבישול ולחימום, ומנגד, יכולת ההרס האיומה של האש, בשריפות ובדליקות, כמו גם בכוויות שהיא מותירה על גוף האדם. מצד אחד למדנו לשלוט בה, לרמה מסוימת. היא נמצאת בשליטה בקמין הפועל בבית, בנרות הדקורטיביים שעל השולחן. אך מצד שני, לא אחת היא יוצאת משליטה, ומכלה את כל העומד בדרכה – בתים, עצים, תשתיות ואף בני אדם ובעלי חיים – עד שכוחות כיבוי אש מצליחים במאמץ רב לשים קץ לשריפה, לפעמים אחרי ימים מספר.
 
מהי בעצם אש?
כאמור, האש נוכחת בחיינו נוכחות רבה, החל מהתרבות דרך אש הגז עליה אנו מבשלים את ארוחת הערב. עם זאת, למרות שהיא כל הזמן שם ואיננו יכולים בלעדיה, נדמה כי רוב בני האדם יתקשו להסביר מהי בעצם אש הלכה למעשה.
 
ובכן, ננסה להסביר את הנושא על קצה המזלג: אש היא בעצם סוג של ריאקציה כימית, חמצון הנוצר ממפגש בין מקור אנרגיה לחומר דלק בנוכחות חמצן, כאשר המפגש הזה מהיר ומיידי, ועל כן מתבטא בשחרור פתאומי של אור וחום.
 
 
 
כדי לבצע כיבוי אש בשריפה, יש להתיר את תנאי המפגש הללו – כלומר, לגרום לכך שאחד משלושת הגורמים במשוואה (חום, חומר דליק וחמצן) ייעלם. את זאת עושים על ידי אמצעי כיבוי שונים, כגון מטפים, ספרינקלרים וכן הלאה, הפועלים בשיטות שונות.
 
הלהבה
הביטוי הוויזואלי של האש מגיע בצורת להבה חמה, הנוצרת מהגזים המשתחררים בתהליך השריפה. בדרך כלל אנו מדמים להבות כבעלות צבעי לבן-אדום-כתום-צהוב, אך יש גם אחרות – כמו הלהבות הכחולות שבכיריים לבישול. גם הצורה שלהן אינה אחת. אנו רגילים לראותן בצורת טיפה, עם חוד ארוך כלפי מעלה, אך הדבר נובע מרמת כוח המשיכה בכדור הארץ. כאשר כוח המשיכה שונה, צורתן של להבות אש תהיה אחרת. למשל, באפס כבידה, תופיע הלהבה שבקצה הגפרור ככדור.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מ.פינק בע"מ | כתובת: אלטלף 19, יהוד | טל': 6320033 - 03 | פקס: 5334660 - 03 | דוא"ל: info@m-fink.com
 
+1